Żubry coraz częściej filmowane i fotografowane. Reportaż "Stado medialne" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 19.09.2023 10:55
Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 11:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej.
W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej., Autor - Szczepan Klejbuk/Shutterstock
W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Z roku na rok rodzi się ich tu coraz więcej. 

Żubr celem fotografów na Podlasiu 

- Fotografuję już tak od około 10 lat, ale z biegiem czasu żubr stał się moim takim tematem dominującym. Stało się tak dlatego, że zamieszkuję w okolicy, w której ten żubr jest dosyć dobrze dostępny - przyznaje jeden z fotografów. - Żubry też się majestatycznie poruszają, szczególnie w okresie zimowym, gdy muszą oszczędzać energię. One są wówczas takie powolne, idą sobie malutkimi kroczkami. Można się zakochać w tych zwierzętach - dodaje. 

Fotograf zwraca uwagę, że zdjęcie żubra można zrobić z bliskiej odległości, ok. 30-40 metrów. - Trzeba poświęcić żubrom sporo uwagi, znać ich zachowania.(...) Nie wolno swoją obecnością i natarczywością im przeszkadzać, ponieważ jest to zwierzę ściśle chronione i trzeba podchodzić do nich bardzo spokojnie - podkreśla bohater audycji. 

Jak oceniają tę sytuację leśnicy?

Żubry wychodzą z puszczy na czas jesienno-zimowy, przyciągane rzepakiem i zbożem ozimym rosnącym na okolicznych polach. I choć leśnicy przygotowują dla żubrów paśniki pełne jedzenia w kilkunastu miejscach w puszczy, to zwierzęta od lat wybierają to z pól. W konsekwencji zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata. 

- Fotografowie nie mają wstępu na tereny leśne. Jednak gdy stado wychodzi na pole zimą, to sprawia, ze jest to najbardziej medialne stado w Polsce. Mamy wycieczki fotografów z całej Europy, którzy potrafią wręcz osaczyć żubra z każdej strony, robić zdjęcia, wrzucać na Facebooka - wyjaśnia jeden z leśników.  

Bohater reportażu zwraca uwagę na negatywny aspekt płoszenia zwierząt przez fotografów.- Wiemy, że trzeba mieć pozwolenie na noszenie żubrów i około 99 proc. zdjęć wrzucanych na Facebooka to jest dowód na to, że te żubry zostały spłoszone - wyjaśnia. - Płoszenie to jest jakikolwiek rodzaj naszego zachowania, który wpływa na zmianę zachowania żubrów. Jeżeli żubr patrzy w naszą stronę i to widać na zdjęciu, to to już jest płoszenie - dodaje. 


POSŁUCHAJ

26:12

"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej (Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł reportażu: "Stado medialne" 

Autorka: Aleksandra Sadokierska (Radio Białystok) 

Data emisji: 19.09.2023 r. 

Godzina emisji: 2.12

ans

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.